اروپا:
معرفي
قاره اروپا در نيم‌كره شمالي قرار گرفته و پس از اقيانوسيه، دومين قاره كوچك جهان است. قاره اروپا با قاره آسيا در يك پهنه خشكي قرار گرفته‌اند و با هم اوراسيا را مي سازند. بخشي از مرز ميان اروپا و آسيا را كوه‌هاي آرال تشكيل مي‌دهد. . مساحت اروپا حدود ۱۰ ميليون كيلومتر مربع است و بيش از ۷۳۰ ميليون نفر جمعيت دارد كه يازده درصد از جمعيت جهان را تشكيل مي‌دهند. با وجود مساحت نسبتاً كم ، اروپا پس از آسيا دومين قاره جهان از نظر تراكم جمعيت است. اروپا در اصل شبه جزيره‌اي در شمال غرب اوراسيا و در شمال قاره آفريقا است. اين قاره كه به دليل قرار گرفتن در منطقهٔ معتدل شمالي به قاره سبز معروف است بين آب‌هاي درياي خزر و درياي سياه در جنوب شرقي، مديترانه در جنوب، اقيانوس اطلس در غرب و درياي آدرياتيك در شمال قرار دارد. اروپا هم‌چنين جزاير بسياري دارد كه از جزاير بزرگ آن مي‌توان به بريتانيا و ايسلند اشاره كرد. شماري از شهرهاي مهم و تاريخي جهان ازجمله لندن، رم، مسكو، آتن، و برلين در اروپا قرار گرفته‌اند.
يك‌سوم از زمين‌هاي اين قاره قابل كشاورزي است كه ازاين بابت ابادتر از ديگر قاره‌هاي جهان است. آب‌وهواي آن نيز در كل معتدل است. از اينرو، از ده‌ها هزار سال پيش سكونتگاه انسان بوده ‌است. وجود جريان آب گرم موسوم به گلف استريم كه از اقيانوس اطلس به سوي اروپا جريان دارد باعث معتدل شدن آب‌وهواي آن شده‌است. بيشتر مردم قاره اروپا سفيدپوست هستند و به زبان‌هاي هندواروپايي سخن مي‌گويند.
آسیا:
معرفي
آسيا پهناورترين و پرجمعيت‌ترين قاره كره زمين است. اين قاره ۳۰٪ از خشكي‌هاي اين سياره را در بر مي‌گيرد و ۶۰٪ مردمان كره زمين نيز در اين قاره زندگي مي‌كنند. بزرگ‌ترين و پرجمعيت ترين كشورهاي جهان در اين قاره‌اند. آسيا به همراه اروپا خشكي بزرگ اوراسيا را مي‌سازند. اين قاره از شمال به اقيانوس منجمد شمالي، از جنوب به اقيانوس هند، از شرق به اقيانوس آرام و از غرب به درياي مديترانه و بخش مياني روسيه راه دارد. اسيا را قاره كهن مينامند چون خاستگاه نخستين تمدن هاي بشري بوده است. سرزمين هايي مانند چين، هندوستان و ايران از نخستين گهواره هاي تمدن بوده اند و هريك جاذبه هاي فرهنگي بسياري را فراروي گردشگران ميگذارند. افزون بر اين، بلندترين رشته كوه جهان - هيمالايا - بزرگترين درياچه -خزر - و هزاران چشم انداز طبيعي ديگر گردشگري قاره كهن را رونق بخشيده اند.
آفریقا:
معرفي
آفريقا يا اِفريقا سومين قاره پهناور جهان پس از آسيا و آمريكا است. با مساحتي حدود ۳۰٬۲۲۱٬۵۳۲ كيلومتر مربع ۲۰٫۳٪ از مجموع خشكي‌هاي زمين را در بر مي‌گيرد. عرض اين قاره حدود ۸۰۰۰ كيلومتر از شمال به جنوب و طول آن در حدود ۷۴۰۰ كيلومتر از شرق به غرب مي‌باشد. آفريقا با بيش از يك ميليارد نفر جمعيت (طبق آمار ۲۰۰۵) داراي ۶۱ كشور بوده كه حدود يك هفتم از جمعيت جهان را در خود جاي داده‌است. اين قاره از شمال به درياي مديترانه، از شمال شرق به كانال سوئز و درياي سرخ، از شرق به خليج عدن، از جنوب شرق به اقيانوس هند، و از غرب به اقيانوس اطلس محدود مي‌شود. آفريقا در دو سوي خط استوا قرار گرفته و نواحي اقليمي متعددي را در بر مي‌گيرد؛ آفريقا تنها قاره‌اي است كه از منطقه معتدله شمالي تا منطقه معتدله جنوبي امتداد يافته‌است(با فرض در نظر نگرفتن قاره پيوسته آمريكا). به دليل فقدان بارشهاي منظم طبيعي و آبياري، و نيز تاحدودي عدم وجود سيستمهاي توده‌اي يخ يا سفره‌هاي زيرزميني كوهستاني، هيچگونه اثر معتدل كننده طبيعي بر اقليم به استثناي نزديك سواحل در آن وجود ندارد. در مركز آفريقا (نزديك استوا) نيمي از سال باراني مي‌باشد كه داراي هواي گرم و مرطوب است و جنگل‌هاي زيبايي را پديد مي‌آورد كه عمري بيشتر از يك نيم سال ندارد چرا كه بعد از اين فصل باراني، گرمايي سخت و طاقت فرسا تمام منطقه را فرا مي‌گيرد و هيچ جانوري طاقت آن را ندارد و پس مدتي آن جنگل‌ها به بياباني خشك و بي آب و علف تبديل مي‌شود. (نيمه ديگر سال گرم و خشك است كه در مجموع طبيعتي فصل را پديد مي‌آورد) اگرچه گمانه‌زني‌هاي اروپاييان دربارهٔ ماهيت صحراي اتيوپي در جنوب آفريقا به زماني بيش از دو هزار سال قبل بازمي گردد، آفريقا به عنوان قديمي‌ترين قاره‌اي كه بشر در آن سكونت داشته به‌شمار مي‌آيد.
اقیانوسیه:
معرفي
اُقيانوسيه يكي از قاره‌هاي جهان است كه گروه‌هاي گوناگوني از جزيره‌هاي اقيانوس آرام را در بر مي‌گيرد. اين گروه‌هاي جزيره‌اي از ديدگاه قوم‌شناسي شامل سه گروه پُلي‌نِزي، مِلانزي و ميكرونزي مي‌شوند. جزيره نيوزلند كه بخشي از پلي‌نزي است و گينه نو كه بخشي از ملانزي است و همچنين كشور استراليا هم جزئي از قاره اقيانوسيه به‌شمار مي‌رود. شبه جزيرهٔ مالايا نيز گاه بخشي از اقيانوسيه ناميده شده. اقيانوسيه كوچك‌ترين قاره از ديدگاه مساحت خشكي و كم‌جمعيت‌ترين قاره پس از قارهٔ جنوبگان مي‌باشد. اقيانوسيه يك مفهوم جغرافيايي و گاه ژئوپليتيك است. اقيانوسيه هم‌چنين يكي از هشت بومگاه بر روي كره زمين به‌شمار مي‌آيد. از ديدگاه تقسيمات كشوري، اندونزي و تيمور شرقي، هم به آسيا و هم به اقيانوسيه تعلق دارند. استان پاپوآ و پاپوآي غربي در كشور اندونزي جزئي از اقيانوسيه هستند. جزيره تيمور نيز (كه از تيمور شرقي و استان تيمور غربي اندونزي تشكيل شده) به همراه جزاير ملوك و ملوك شمالي اندونزي هم جزئي از آسيا و هم جزئي از اقيانوسيه شمرده مي‌شوند.
آمریکای جنوبی و شمالی:
معرفي
آمريكاي جنوبي بخش جنوبي قاره آمريكا است و معمولاً آن را از شمال كشور كلمبيا تا جنوب كشور شيلي در نظر مي‌گيرند. خط استوا از اين قاره مي‌گذرد. رود بزرگ آمازون و جنگل‌هاي باراني آمازون در اين قاره قرار دارد.
معرفي
آمريكاي شمالي بخش شمالي قاره آمريكا است. ميان سه كشور كانادا، ايالات متحده آمريكا و مكزيك تقسيم شده‌است. اين قاره در نيمكره شمالي كرهٔ زمين واقع شده‌است. كانادا بزرگ‌ترين كشور آمريكاي شمالي مي‌باشد. اين قاره از شمال به اقيانوس منجمد شمالي، از جنوب به درياي كارائيب، از شرق به اقيانوس اطلس و از غرب به اقيانوس آرام مي‌رسد.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي دفتر مسافرتي ساينا گشت پارسيان محفوظ مي باشد.